AniMan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
chibi
chibi
Admin
Admin
Broj postova : 989
Reputation : 31
Pridružen : 2012-02-04
Godina : 33

Cowboy Bebop Empty Cowboy Bebop

Sat Jun 09, 2012 6:05 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Pošto imam viška vremena i manjka volje za ičim evo nova tema. Višak vremena sam iskoristio i (konačno) pogledao toliko hvaljeni Cowboy Bebop. I nakon odgledanog vidim zašto je toliko hvaljen i voljen, pogotovo nakon kraja zadnje epizode (čak i zadnje tri epizode) koja je vjerojatno jedna od top 5 najemotivnijih epizoda ikada iiz bilo kojeg žanra. Pa ajmo od početka:

COWBOY BEBOP

Cowboy Bebop Cowboy+Bebop

Znači, hvaljeni, nagrađivani, voljeni... japanski anime nastao 1998. godine. Emitirao se u razdoblju od 3. travnja 1998. do 19. lipnja 1998. godine. U tom razdoblju je pušteno samo 12 epizoda zbog eksplicitnog nasilja i kontroverznih tema (droge na prvom mjestu, pa transseksualnost...). No kasnije je emitirano svih 26 epizoda. Na temelju animea su nastale mange, i Cowboy Bebop je prvi anime koji je emitiran na Adult Swimu i to godinama za redom. Stekao je ogroman broj poklonika i smatran je jednim od najutjecajnijih aniema svih vremena i pokupio je hvalu za likove, priču, voice acting (ne znam kako bih preveo) za koji kažu da nećete ništa propustiti ako pogledate na engleskom, animaciju i naravno soundtrack koji je često prozivan najboljim soundtrackom u animeu, a i šire.

Tim koji stoji iza ovog remek-djela su redom: Shinichirō Watanabe glavni redatelj, scenarist Keiko Nobumoto, dizajn likova Toshihiro Kawamoto, mehanički dizajn (valjda misle na svemirske brodove i sl.) Kimitoshi Yamane i na kraju kompozitor Yoko Kanno bez kojeg to ne bilo isto.

Radnja:
Radnja se odvija u godini 2071. Čovječanstvo je izumilo hipersvemirska vrata kojima je omogućeno brzo putovanje Sunčevim sustavom. Godine 2022. došlo je do eksplozije eksperimentalnih hipervrata koja je oštetila Mjesec što je rezultiralo kišom meteora na Zemlju. Velik dio čovječanstva je uništen, kao i sama Zemlja i stoga ljudi nastanjuju Sunčev sustav. Mars postaje novim središtem čovječanstva na kojem se javljaju kriminalne organizacije i ISSP (policija). No pošto policija nije svemoguća pojavila se potreba za lovcima na glave koji love razne kriminalce diljem Sunčevog sustava. I tu počinje naša priča. Godine 2071. pratima dva lovca na glave, Jeta Blacka i Spike Spiegela koji kako to uvijek biva jedva sklapaju kraj s krajem na Jetovom svemirskom brodu Bebop. Tijekom svojih putovanja stječu još troje novih suputnika, Eina (velškog korgija), Faye Valentine i Edward Wong Hau Pepelu Tivruski IV (ili samo Ed). Kroz radnju smo putem flashbacka upućeni u prošlost pojedinih likova koja je bitan dio radnje i njih samih, poglavito Spikeova.
Serija se dotiče tema kao što su egzistencijalizam, usamljenost, nemogućnost ostavljanja prošlosti za sobom...

Likovi:
Samo glavni jer mi se neda pisati.

Spike Spiegel - bivši član kriminalne organizacije Red Dragon vješt sa pištoljima i borbi prsa o prsa. Desno oko mu je kibernetičko. Nakon što je pobjegao iz organizacije udružio se sa Jetom Blackom i postaju lovci na glave. Unatoč bezbrižnom ponašanju, progoni ga prošlost, poglavito boravak u Red Dragonu, ljubavna veza sa tajanstvenom Juliom i Vicious, rival i bivši partner u organizaciji.

Jet Black - bivši detektiv ISSP-a i vlasnik Bebopa. Lijeva ruka mu je kibernetička. Napustio je ISSP zbog korupcije i vidio posao lovca na glave kao način na koji će sam utjerivati pravdu. Također ima ženu iz prošlosti, Alice.

Ein - velški korgi na kojem su vršeni pokusi povećanja inteligencije i osjetila (može pričati s drugim životinjama, vrstan je haker, čak bolji i od Ed).

Faye Valentine - žena misteriozne prošlosti, ovisna o kockanju u kojem je izuzetno dobra, možda u rangu sa Spikeom. Nekoliko puta tijekom serije napusti ekipu, ali se vrati. Rođena je puno prije ostalih likova makar je po godinama malo mlađa nego Spike, no doživjela je nezgodu zbog koje je 54 godine provela u kriogeničkom snu sve dok tehnologije nije uznapredovala dovoljno da je izliječe što je rezultiralo amnezijom i povećim bolničkim računom. Kao i Spikea dosta je progoni prošlost.

Edward Wong Hau Pepelu Tivruski IV - ili jednostavno Ed je mlada, ekscentrična, genijalna hakerica (da, curica je). Pratila je posadu Bebopa i nakon što im je pomogla u jednom poslu postala je članom. Najviše vremena provodi s Edom.

Zašto je Cowboy Bebop toliko poseban?
Pa prvenstveno zbog spoja moderna tehnologije i motiva westerna (što je za serije Firefly, to je za anime Cowboy Bebop) koji se uklapaju vrlo dobro. Bavi se temama koje se drugi animei baš i ne dotiču, kao što su već spomeute droge, terorizam, egzistencijalizam, borba s prošlošću... Likovi su centar radnje, i njihova prošlost, i čak i oni koji se pojavljuju samo jednom ostavljaju dojam na gledatelja i povezuju radnju. Ima puno modernih kulturnih referenci, od filmova Johna Wooa, preko špageti vesterna i muzika Ennia Moriconnea, Bruce Leea, refernce Beverly Hillsa ( cheers ) do osjećaja filma noira koji se proteže kroz cijeli serijal.

Ali najveći adut je soundtrack. Uff, soundtrack Cowboy Bebopa, teško ga je opisati jednom rječju, ima tu svega jazza, bluesa, rocka, heavy metala... Glazba savršeno upotpunjava scene i odstupa od klasične glazbe u animeu jer je dosta pjesama strano i mijenja se iz epizode u epizodu da bi što bolje dočarala atmosferu. Stvarno je odličan soundtrack i ima gomilu nezaboravnih skladbi od početne Tank! preko Morriceonvskih u epizodi Cowboy Funk, heavy metela u Heavy Metal Queen, Call Me, Call Me na kraju Hard Luck Woman do Real Folk Blues koji svira za vrijeme odjavne špice koja je jednostavno savršena za to. Glazba je velik dio serijala jer su nazivi epizoda ili imena pjesama ili imaju neke veze s vrstom glazbe (Hard Luck Woman, Honky Tonk Women, Black Dog Serenade, Bohemian Rapsody, Wild Horses, Symapthy for the Devil, Jupiter Jazz...).

I zadnje, emotivnost koje se često oslanja na glazbu, a ne dijaloge ili akciju. Najbolji primjeri toga su zadnje tri epizode. Kraj hard Luck Woman je dodatno emotivno pojačan pjesmom Call Me, Call Me (jako malo dijaloga, samo pjesma i mislim da se ljudi ne bi previše bunili da je tu završio, ali ipak je kraj upotpunio sve), a zadnja epizoda je cijela nabijena dramatićnošću i tragićnošću, pogotovo kraj. Baš kraj kakav je trebao biti, savršen kraj savršene serije.

I za kraj, Cowboy Bebop je bio korak u prazno i nepoznato za anime koji je rezultirao ogromnim uspjehom i popularnošću. Stvarno savršen anime i vjerojatno najbolji sa krajem koji ga savršeno zaokružuje kao cjelinu. A napravljen je i film Cowboy Bebop: Knockin' On Heaven's Door ali o tome drugi put kao i o tome da je u planu live action film sa Keannu Reavesom kao Spikeom.

EDIT: Za one koji kažu da su crtići za djecu ovo je pravi dokaz da postoje i neki koji baš i nisu.
Lelou1524
Lelou1524
V.I.P.
V.I.P.
Broj postova : 2068
Reputation : 12
Pridružen : 2012-02-05
Godina : 26

Cowboy Bebop Empty Re: Cowboy Bebop

Sat Jun 09, 2012 8:17 pm
čini se zanimljivim, gledam sam par reviewa Razz
možda pogledam u skoroj budućnosti 26 epki nije puno.
chibi
chibi
Admin
Admin
Broj postova : 989
Reputation : 31
Pridružen : 2012-02-04
Godina : 33

Cowboy Bebop Empty Re: Cowboy Bebop

Sun Jun 10, 2012 6:03 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Definitivno. Nećeš požalit sigurno. Usuđijem se reći da je to najbolji anime koji sam pogledao (možda da naprave 20th Century Boys anime bih se predomislio), poslije naravno Dragon Balla (originalni, ne DBZ, ni GT, ni Kai) koji je ipak kategorija sama za sebe.
WooddieBone
WooddieBone
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Broj postova : 415
Reputation : 11
Pridružen : 2012-02-05
Godina : 29
http://vid.doesphotography.com

Cowboy Bebop Empty Re: Cowboy Bebop

Sun Jun 10, 2012 7:25 pm
Pogledat ću sad ovo ljeto. Moram reći: Najgore nazvani anime IKAD Smile
Sviđa mi se što nisu nastavili krkat epizode ko DBZ unatoč ogromnoj popularnosti.
chibi
chibi
Admin
Admin
Broj postova : 989
Reputation : 31
Pridružen : 2012-02-04
Godina : 33

Cowboy Bebop Empty Re: Cowboy Bebop

Sun Jun 10, 2012 8:07 pm
Haha, a kad pogledaš bit će ti malo jasnije jer su lovci na glave znani i kao kauboji, a pošto su ovi na brodu koji se zove Bebop...

A i za ovo drugo isto imaš pravo. Mislim da ekipa koja je radila nije ni htjela više snimat jer nakon kraja kakav je bio više ne bi to bilo to, čak je i radnja filma između 22. i 23. epizode. A jebiga, DBZ je donosio puno para pa ga nisu mogli samo tako ukinut. A možda su i onda bila drukčija vremena pa su autori imali malo manje glavnu riječ. Ali to se uvijek cijeni kod bilo čega - filma, serije, crtića... kad naprave taman onolko kolko treba i ostave na miru, a ne da dalje smišljaju nove nastavke koji samo uništavaju ono što su se potrudili i napravili kak spada.
Sponsored content

Cowboy Bebop Empty Re: Cowboy Bebop

Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu